
Na prvním místě je pro nás tým, tvrdí Zuzana Paulovics
Eliška Marinská
11.4.2023
Ve skupině ČSOB pracuje od roku 2001. O sedmnáct let později se Zuzana Paulovics pustila do nové výzvy v podobě rozjetí akceleračního programu pro startupy Start It @ČSOB. Akcelerátor si vybírá projekty, které přináší inovace na český trh.

Jak jste se k akceleračnímu programu dostala?
Moje rodina podniká od roku 1990, brácha to převzal po rodičích. Prožívala jsem s nimi začátky. Sice to nebyl startup, ale pamatuji si velmi dobře, v čem podnikatel musí obstát.Dlouho jsem pracovala v bance v segmentu malých a středních podniků. Dělala jsem finanční poradenství a zařizovala jsem, aby banky dávaly i malé úvěry, které kdysi vůbec neuměly dávat. Potom se ke mně dostala nabídka jít stavět akcelerátor. Byla to pro mě výzva.
Jaký byl začátek vašeho akceleračního programu?
Spojili jsme se v partnerství s Impact Hubem, který měl bohaté zkušenosti a ze začátku jsme dělali i shadowing (pozn. autorky – způsob učení se nových aspektů souvisejících s prací) se spoluzakladatelem Impact Hubu – Petrem Vítkem, abychom se to naučili dobře. Kontrolovali jsme si, jestli on by to udělal stejně a řídili se zpětnou vazbou ve zdokonalování programu.
S čím pomáháte startupům v akceleračním programu Start It @ČSOB?
Máme pro ně workshopy na startupová témata, funguje nám komunita kolem akcelerátoru. Dnes už za sebou máme 72 akcelerovaných startupů. Komunita je poměrně velká, některé startupy přežily a fungují dodnes a jiné nedopadly dobře. Oboje zkušenosti jsou velmi cenné pro startupisty, kteří začínají. Poskytujeme i dlouhodobější mentoring, řada z alumnies nám mentoruje startupy. Něco se snaží přinést i banka, která má unikátní možnosti. Nabízíme služby našich bankovních expertů, kteří pomáhají startupům po finanční stránce.
Podle čeho vybíráte startupy, které podpoříte?
Na prvním místě je pro nás tým. Někdy se stane, že projektu až tak moc nevěříme, a tak vybereme čistě podle týmu, protože nám přijde, že když tento projekt například neuspěje, tak přesto členové týmu postaví něco skvělého. Pro nás je důležitým faktorem mít kompetentní tým. Zajímá nás také způsob přemýšlení. A potom se díváme na inovativnost řešení a na potenciál na trhu.
Úmrtnost startupů je až 90 procent. Co děláte pro to, aby startupy, které vyrůstají u vás, neumíraly?
Jednak to měříme, takže úmrtnost ve Start-itu je 19 procent, nikoli 90 procent. Roli v tom hraje výběr startupů, které se do akcelerátoru dostanou. Velmi konzistentně pracujeme s mapováním příčin, proč startupy končí. Ze 42 procent končí proto, že neexistuje poptávka po jejich řešení. Chceme předejít tomu, aby startup nestrávil čas tím, že buduje produkt, který po čase nikdo nebude chtít. Testujeme tak, jestli lidi budou o produkt mít zájem. Chceme studenty učit validovat, ověřovat poptávku na trhu.
Dokážete říct, jak úspěšné jsou české startupy s porovnáním v zahraničí?
V odbornosti a v technologických kompetencích jsme vepředu. Máme spousty schopných programátorů a odborníků. Přispívá k tomu i školský systém, který je takto zaměřený. Naopak českým startupům chybí sebevědomí, schopnost se dobře odprezentovat a zároveň umět se prodávat. Spousta startupistů nám říká, že za zákazníkem nejde, protože jeho produkt není úplně dokonalý. A to je něco, co trošku české startupy brzdí.

Co řešíte se startupy?
Startupy, které se zaměřují na společenské dopady, na udržitelnost, mívají tendenci si byznys špatně spočítat a dělají to spíše srdcem. A přestože my tuhle radost budovat něco smysluplného sdílíme, tak i víme, že startup dlouhodobě nebude fungovat, když nebude vydělávat.
Zaměřujete se ve Start It stále i na Green challenge?
Udržitelnost je pro ČSOB velmi důležitá. V roce 2022 kdy jsme se zaměřili na udržitelnost, nás překvapil zájem. Báli jsme se, že když je to úzce vymezený sektor, tak se nebude hlásit moc startupů. Nakonec skupina byla větší než jsme původně plánovali. Zvažujeme, že budeme opakovat Green challenge i v tomto roce.
Co v akceleračním programu vzájemně sdílíte?
Máme radost, když se nám sejde velmi heterogenní skupina. ČSOB není silná v expertíze na jedno konkrétní odvětví, takže se snažíme těžit z té komunity a heterogennosti. Pomáháme budovat obrovské prostředí důvěry. Garantujeme, že v jedné vlně akcelerace se nikdy nesejdou přímí nebo nepřímí konkurenti. To znamená, že se nemusíte bát, jak o tom byznysu přemýšlíte a jestli vám vedlejší startup myšlenku vezme.
Co byste na závěr doporučila začínajícím startupistům?
Bavit se se zákazníky co nejvíc a pokud chtějí pomoc, tak se můžou přihlásit do Start It @ČSOB, protože přihlášky sbíráme od 13.4.