
Pavlína Louženská: Představte si, že dokážete predikovat budoucnost a připravit se na ni
Eliška Marinská
25.2.2023
Naučila se věřit sama v sebe a podporuje ostatní ženy, aby si šly za svými sny. Pavlína Louženská je spoluzakladatelkou skupiny #HolkyzMarketingu a Lead Mentor Google for Startups pro Evropu a Afriku. Kromě toho je členkou správní rady Transparency International, certifikovaným trenérem Google pro Design Thinking.

Co je pro vás v životě motorem, který vás žene dopředu?
Moje práce mi umožňuje být v pozici, kdy mohu dávat věci zpátky. Mohu předávat dál to, co jsem se naučila. Vyprávět o své životní zkušenosti. Moji rodiče se o mě postarali tak, že já tady mohu dneska sedět. To je pro mě hrozná vděčnost a současně záminka, že mám nějaký čas, který chci využívat na maximum. Na střední škole jsem dostala papír, že se nikdy nenaučím cizí jazyk. Moje babička se mnou tenkrát pracovala tak moc, že jsem šla nakonec studovat angličtinu. Od doktorů jsem tenkrát dostala stopku, ale sama v sobě jsem věděla, že to chci překonat.
Netajíte se tím, že máte imposter syndrom (pocit nezaslouženého úspěchu), jak s ním v životě pracujete?
Imposter syndrom má většina holek, které potkávám. Jsem certifikovaným trenérem Google na ženské sebevědomí. A jedna z věcí, která mi pomáhá a kterou učím holky na workshopech, je vytvořit si alter ego. Naučila jsem se to od Beyoncé, která má také imposter syndrom a vytvořila si alter ego. Kdykoliv potřebovala jít na koncert, kde se měla postavit před patnáct tisíc lidí, objevilo se její alter ego, kterému říkala Sasha Fierce. Tak to je jedna z věcí, která mi pomáhá.
Prozraďte, s jakým alter egem jdete na pódium vy?
Když jdu na pódium prezentovat, tak tam jde Zlatan Ibrahimović. A Zlatan je hrozně cool a dá to. Na druhou stranu myslím si, že je důležité reflektovat, za co může imposter syndrom. A na to opravdu nemám know-how.
Věnujete se mnoha věcem a tématům. Mám pocit, že vás zajímá celý svět a chtěla byste ho zachránit. Podle čeho se rozhodujete, jaké oblasti se budete věnovat?
Zajímá mě celý svět. Právě díky tomu, že mám inside do spousty oborů, tak je můžu kombinovat mezi sebou. Když dělám trendspottingovou práci, tak potřebuji chápat, jak fungují start-upy, ale současně chci vědět, jak žijou lidé na okraji společnosti. Někteří lidé jsou T-shaped. Mají široký záběr a jednu hlubokou expertizu. Ale jinak mají vlastně hodně znalostí různých oborů, jen nejsou tak hluboké.
Co tím myslíte?
Myslím si, že potřebujeme oboje nastavení. Podle mě je fajn vybrat si. Když mě zajímá móda a budu rozumět industry módě, tak si pak dodávat další znalosti kolem módy.

Vyzařuje z vás velká energie a touha měnit věci kolem sebe. Kde získáváte motivaci být lepší?
To je ten Zlatan. Neznamená to, že se za zavřenými dveřmi nehroutím úplně stejně jako všichni ostatní. Všichni hrajeme navenek role, a pak náš vnitřek může být jiný. Na sociálních sítích nezveřejňujeme kompletní život. Dáváme tam jen hezké věci, které si chceme pamatovat a ne, že jsme se včera nudili a nebylo nám mentálně dobře. Mám pocit, že často takové dojmy vznikají z toho, že se lidé koukají na nějaký výsek z mého života.
Radíte ženám, jak uspět ve svém podnikání. Narazila jste při jejich cestě na nějaké společné faktory, se kterými mají ženy při začátcích podnikání problém?
Holky mi často říkají: ‚‚Chtěla bych podnikat, ale mám pocit, že nemám nápad. Nebo mám, ale nevěřím mu dost na to, abych se tou cestou vydala.’’ A proto vznikla Akademie pro budoucí zakladatelky, která holkám pomáhá na ten nápad buď přijít nebo mu uvěřit. Myslím si, že startupy, které mají co-founderku žen mají mnohem větší návratnost investice, protože ženy jsou opatrnější. Když se do podnikání vrhnou, tak mají věci rozmyšlené. Nerada generalizuji na téma muži a ženy, ale ženy vystihuje pečlivost a připravenost.
Jaké téma je teď pro vás to stěžejní?
Trendspotting je pro mě dost zamilované téma. Čím dál tím více mi dává větší smysl. Představte si, že dokážete predikovat budoucnost a připravit se na ni. Ve chvíli, kdy jsme všichni rozkejvaní nejistotou, co přijde, tak cokoliv, co nám dá jistotu, by mohlo být skvělé. Tak to je jedno téma, které ve mně rezonuje a další téma jsou nerovnosti. Často zapomínáme na lidi, kteří mezi námi žijí. Ať jsou to lidé, kteří mají tělesné postižení, jsou chudí, mají nadváhu a tak dál. Často vnímáme minoritu jako většinu a to je něco, co by nás mohlo dostat do velkého politického pekla. Hodně přemýšlím o tom, jak si v sobě udržet klid a mír a přesto pomáhat lidem.