Úvod > Blog > Aktuality > Zabíjíte své tělo?

Zabíjíte své tělo?

29. 08. 2016[avatar]
Kouříte? Pijete? Máte rádi sladkosti? Berete na něco léky? Hýbete se dostatečně? A co vaši bližní? Kolika myslíte, že se dožijete? A kolika z toho ve zdraví?

Děláte něco pravidelně pro své zdraví? Pokud ano, myslíte, že to stačí? A pokud ne, na co čekáte? Až se objeví první nemoc bude pozdě? Zeptejte se svých prarodičů, pokud ještě žijí.

A to máme sami štěstí, že stále ještě dýcháme. Každou den na světě totiž umírá zhruba 16,5 tisíc dětí mladších pěti let, byť čtyři pětiny v jižní Asii a subsaharské Africe. A nejsou to jenom malé děti, ale i jejich matky.

FB (1)

V rozvojových zemích je 14x vyšší mateřská úmrtnost, než ve vyspělých státech. Pouze polovině žen se tam totiž dostává doporučené zdravotní péče!

Vedle toho po světě pobíhá přes 35 milionů HIV pozitivních, a to epidemie AIDS není jedinou, která vědcům pěkně zatápí. Jako by nemocí nebylo dost, úmrtnost rapidně zvyšují dopravní nehody či chemikálie.

Nejspíš je vám jasné, že tato situace nenechává OSN v klidu. A proto přišel na svět Cíl udržitelného rozvoje č. 3: Zajistit zdravý život a zvyšovat jeho kvalitu pro všechny v jakémkoli věku.

Primárně se zaměřuje právě na snížení dětské a mateřské úmrtnosti, stejně tak i předčasné úmrtnosti na nepřenosné choroby. Zbrojí i do boje proti epidemiím – AIDS, malárii, tropickým nemocem i jiným. To vše cílí do roku 2030.

Už do roku 2020 je cílem redukovat počet úmrtí a zranění při dopravních nehodách na polovinu. Svým stylem jízdy k tomu můžete pomoci i vy!

Měla by se přísněji kontrolovat spotřeba tabáku, finanční podporu dostane vývoj různých vakcín a léků i zdravotnictví všeobecně. Důraz bude kladen na prevenci zdravotních rizik, tedy téma aktuální pro nás všechny. Toho lze dosáhnout i lepším zajištěním dostupnosti základních zdravotních služeb a léčiv.

Jak k tomu přispějeme my? Mnoha způsoby! Jednak se můžeme starat o své vlastní zdraví, společně se zdravím našich bližních. Dostatečná informovanost je základem úspěchu. Pátrejte po tom, co všechno obnáší zdravý život, a pak získané poznatky aplikujte v praxi.

Vedle toho existuje mnoho projektů v zahraničí, zejména v rozvojových zemích, kde můžeme uplatnit své dobrovolnické aktivity. Bez naší pomoci to sami nezvládnou, tak přispějme vlastním úsilím k obecnému zdraví.

Pokud sami nemáte čas nebo chuť vyjet za hranice, můžete pomoci z naší domoviny ostatním, aby se chopili svojí šance zlepšovat úroveň zdraví i kvality života ve světě. Nebo jenom sdílejte dále tento článek, ať podpoříte dobrou věc.

Začít můžete hned vyplněním dotazníku YouthSpeak, který zkoumá názory mladých lidí na svět kolem nich!

Autor: Ondřej Mergl

[fbcomments count="off" num="5" scheme="light"]